Co (ne)dělat s pletí - díl první

úterý, 16 červen 2020

Se stejnou chutí, s jakou jsme se po karanténě vrhli na vaše vlasy, se naše kosmetičky pustily do péče o pleť svých klientů (tedy i některých z vás). A protože má Monika Köhlerová za svou více než dvacetiletou praxi kvalitu pokožky do detailu “přečtenou”, vyzvídali jsme na ní nejrůznější užitečné rady a triky, co (ne)dělat s pletí. Tady je první díl našeho povídání na pokračování… 


Stihla jsi vysledovat, jestli má aktuální nošení roušek na pleť nějaký dopad?
Bohužel má obrovský dopad. Spousta žen má v současné době problémy s pletí právě okolo rtů, ať už v podobě pupínků nebo lišajů. Na vině je prostředí pod rouškou plné bakterií, které si nosí na obličeji. Chápu, že někdo kvůli své profesi nemůže jinak, ale o to víc doporučuju okolí úst vysušovat, například zásypem. Anebo přijít na ošetření. Pracuji s přístrojem, který na to skvěle funguje.

Víc než kdy jindy se teď asi vyplácí co nejdůkladnější péče o pleť. Jaké v ní dělají ženy největší přešlapy?
Úplně nejčastěji slyším, že používají klasické mýdlo na čištění pleti. Mají totiž pocit, že se tím nejlépe umyjí. Když se sprchují, tak si prostě namydlí i obličej, opláchnou ho a je to. Jenomže umýt se samotnou vodou opravdu nestačí! Navíc, většina žen už poté na pleť nic nepoužije. Tonikum ani noční krém. Jsou přesvědčené, že by jim to ucpávalo póry… Když to shrnu, tak se prakticky zbaví pH pokožky, nic na ni nedají a ráno se většina z nich diví. Podle typu pleti jsou totiž po probuzení buď strašně mastné anebo mají šupinatý, vysušený obličej. Z toho důvodu ale přece existují noční krémy, které jsou hutnější a je v nich spousta účinných látek, jež se v klidu, během spánku vstřebají a pokožku důkladně zregenerují.

Dá se tedy říct, že klíčovým krokem je čištění pleti?
Myslím si, že jen dobře čištěná pokožka může vypadat zdravě a krásně. A jak už jsem trochu nakousla v předchozí odpovědi, bohužel se právě tento krok dost zanedbává, zejména ráno, kdy je také důležité čistit. Během noci se pokožka uvolní a zatímco absorbuje všechny účinné látky, se současně detoxikuje. No a pokud se po probuzení nevyčistí, zůstane vše na obličeji, včetně potu, mazu atp.

Jak by podle tebe měl vypadat ideální každodenní rituál péče o pleť?
Doporučuju vždy dvoufázové čištění obličeje. Nejdříve s použitím pleťového mléka či oleje a dočištění čistícím krémem nebo vodou. Záleží na typu pleti. Kdo se líčí, měl by používat separátně ještě odličovač očí a přes to toner. Já mám ráda vrstvení přípravků, takže následně by mělo přijít sérum, oční krém, denní krém. No a večer pak opět všechno “sundat”, použít toner na dočištění a přípravu pro sérum, oční a noční krém.

Když máme před sebou konečně léto, jaký je tvůj názor na opalování?
Když jsem byla mladá, samozřejmě jsem tu chybu, že jsem se opalovala, dělala taky a dodneška stopy poničené pleti vidím. Jakmile si totiž sluníčkem porušíte kolagenová vlákna, je to nevratné, už to nikdy nezachráníte. Pigmentové skvrny - a můžete jít tisíckrát na laser - vylezou okamžitě znovu, jen co zasvítí sluníčko. Já bych opalování obličeje doslova zakázala. Protože je ale slunce všude - ve stínu, pod vodní hladinou nebo v ulicích -, je třeba obličej nepřetržitě chránit kvalitním UV filtrem.